75% zużywanej w Polsce wody pochłania przemysł, także ten związany z przetwórstwem warzyw. Równocześnie nasz kraj ma niski bilans wodny i coraz gorsze perspektywy związane ze zmianami klimatycznymi. Jednak bez wody nie może rozwijać się żadna gałąź gospodarki, dlatego trwają nieustanne poszukiwania zmniejszenia zużycia wody i zrzutu ścieków poprzez ich właściwe oczyszczanie i ponowne wykorzystanie.
Polacy znajdują się w czołówce europejskich narodów zjadających najwięcej warzyw. Z 9 mln ton rocznie plasujemy się na trzecim miejscu, po Hiszpanach i Włochach. Tymczasem przemysł przetwórstwa owocowo-warzywnego bez wody nie może funkcjonować. Na umycie 1 tony sałaty zużywa się około 3 m3 wody. Tyle samo wody zanieczyszczonej trafia do kanalizacji jako ściek.
54 mln m3 wody dla przetwórstwa warzyw i owoców
Biorąc pod uwagę spożycie warzyw w skali kraju, można pokusić się o szacunkowe podliczenie łącznego zużycia wody do ich mycia i przetworzenia. Zdrowa miłość Polaków do sałaty, pomidorów i ogórków kosztuje rocznie około 54 mln m3 wody, zarówno tej pobieranej z wodociągu, jak i tej odprowadzanej do kanalizacji. Oznacza to, że co 10 lat znika z mapy największe w kraju Jezioro Śniardwy, którego objętość wynosi 660 mln m3 wody.
Zmniejszenie zużycia wody
Dlatego zakłady przetwórstwa warzyw nieustannie poszukują oszczędności wody i dbają o systematyczne przeglądy instalacji. W ten sposób eliminują wycieki, wymieniają zużyte złączki czy zakamienione końcówki tryskaczy wody. Zalecane jest również zamiatanie hal i placów, przed końcowym czyszczeniem na mokro. W ten sposób do kanalizacji trafia mniej piasku i odpadów powstających w procesie mycia i przetwarzania. Część odpadów może być w ten sposób wykorzystana do produkcji pasz dla zwierząt.
Instalacje oczyszczania wody technologicznej
Jak wskazują analizy, zalecanymi sposobami na zmniejszenie zużycia wody i zrzutu ścieków jest ponowne wykorzystanie wody w obiegu zamkniętym, oczyszczanie jej z wykorzystaniem technologii membranowych i płukania przeciwprądowego. Zamontowanie odpowiednich instalacji oczyszczania wody technologicznej zapewnia zmniejszenie jej zużycia nawet o 85%. Przekłada się to na niższe koszty produkcji i dłuższe życie instalacji wodnej. W ostatecznym rachunku zyskuje środowisko naturalne.